Для більшості компаній логістика не є ключовою бізнес-компетенцією, але при цьому відволікає багато уваги і ресурсів на утримання логістичного відділу. Як правило, власний відділ логістики – це далеко не завжди високий рівень логістичного сервісу, висока оборотність запасів і низькі логістичні витрати. І при цьому власні співробітники постійно вимагають підвищення зарплати, яка часто вище їх компетенцій і результативності. Із цього часто рентабельніше віддати логістику на аутсорсинг.

Аутсорсинг в логістиці полягає в передачі логістичних процесів третій стороні. В якості останньої може бути, як одна фірма, так і група компаній. Суть даної послуги полягає в зменшенні витрат компанії на логістику, при реалізації поставок продукції завдяки залученню одного або декількох кваліфікованих професіоналів – логістичних операторів.

Чому аутсорсинг в логістиці зараз такий популярний? Рано чи пізно багато компаній приходять до висновку, що без комплексного взаємодії досвідчених фахівців логістики налагодити бізнес-процеси в логістичній сфері практично нереально. Одні фірми починають інвестувати величезні суми на підготовку та утримання великого штату персоналу, відповідального за координацію транспортних і складських процесів, інші ж вважають, що аутсорсинг в логістиці – це найбільш оптимальний спосіб вирішення логістичних завдань. У першому випадку далеко не завжди вдається досягти, по-справжньому, високих результатів і тому багато хто воліє передавати повністю або частково організацію бізнес-процесів зарекомендували себе професіоналам без найму їх в свій штат персоналу.

Багато компаній не віддають логістичні послуги на сторону з різних причин. Вони створюють власні відділи логістики. Найчастіше це відбувається при безперервних виробництвах, в спеціалізованих бізнес-процесах, де для власника бізнесу важливо зберігати свої унікальні логістичні схеми. Хоча в сучасних умовах все-таки це вже більше анахронізм, ніж самоціль – захист певної інформації власних бізнес-процесах від конкурентів. Якщо у відділі логістики компанії-замовника працюють професіонали, які мають всі необхідні атрибути професійного логістичного оператора, які знають на зубок все бізнес-процеси компанії. Якщо компанія має в своєму розпорядженні сучасний склад класу “А”, сучасну техніку і технології обробки товарних потоків. Якщо є свій транспортно-експедиційний відділ доставки та брокерський відділ митного оформлення імпортних вантажів. В даному випадку, відділ логістики нічим не буде відрізнятися від класичного логістичного оператора, за одним винятком, – він працює виключно на товарні потоки своєї компанії, тому більш вразливий в сезонних злети та спади надання логістичних послуг самим собі.

У класичного аутсорсера все сплановано і збалансовано. Клієнти для логістичного оператора спеціально підбираються за принципом асинхронности, вирівнюючи тим самим середньорічну навантаження на персонал, спеціальні служби та склад.

Сьогодні ринок логістичного аутсорсингу в Україні переживає чергову хвилю розвитку. Чим вище рівень споживання в країні, тим більше доводиться спеціалізуватися зовнішньоторговельним компаніям, дистриб’юторам, виробникам і тим же торговим мережам в своїй безпосередній діяльності. Тим більше виникає потреба в залученні для організації ланцюга поставок товарів кваліфікованих логістичних операторів і передачі їм частини операцій на логістичний аутсорсинг.

Кафедра Транспортних систем і логістики готує фахівців зі спеціальності “Логістика”.